Aktualności

 • 4 grudnia 2023r. – ZG PTTK powierza nam szlaki OM w Bydgoszczy
  W związku z wieloletnim brakiem właściwej troski o stan szlaków powierzonych w opiekę OM PTTK w Bydgoszczy – wobec niechęci Oddziału do zmiany podejścia do obowiązków administratora oraz  uzupełnienia braków kadrowych i dokumentacji   – ZG PTTK w dniu 4.grudnia br. podjął uchwałę o przekazaniu wszystkich szlaków dotąd administrowanych przez Oddział  Miejski sąsiednim oddziałom: RO PTTK „Szlak Brdy” i O/przy Klubie IWspSZ.
  Zdaniem KTP i ZG PTTK, tylko taka decyzja umożliwi odbudowę  zrujnowanych szlaków i utrzymanie sieci w pożądanym standardzie.
 • 1 czerwa 2023r. – Bydgoska Droga św. Jakuba wyznakowana do Mogilna
  Znakarze naszego Oddziału zrealizowali kolejne ambitne wyzwanie – opracowanie i wytyczenie w terenie szlaku pielgrzymkowego Bydgoska Droga św. Jakuba z Bydgoszcz Wschód do Mogilna. Trasa liczy 86,4 km. Od Mogilna można kontynuować wędrówkę Wielkopolską Drogą św. Jakuba, potem Dolnośląską i od Zgorzelca – przez całą Europę do grobu św. Jakuba.
  Z Bydgoszczy do Santiago de Compostella trzeba przejść…3688 km.
  „Przy okazji” – na zamówienie burmistrza Łabiszyna, w granicach gminy – nasi znakarze przywrócili do życia skandalicznie zaniedbane szlaki: „Pałucki” z Brzozy do Gąsawy i Szlak im. J.H.Dąbrowskiego z Bydgoszczy do Łabiszyna.
 • 20 kwietnia 2023r. – Nowe plansze na szlaku Jeremiego Przybory
  Tablice panoramiczne z przebiegiem szlaku im. Jeremiego Przybory dożyły sędziwego wieku – od 2009 roku stawiały czoła czynnikom atmosferycznym i wandalom. W Fordonie i Myślęcinku możemy podziwiać ich nowe, zaktualizowane oblicze.
 •  
 • 12 kwietnia 2023r.- Nowe tablice na szlaku KP-4108c
  Szlak Bydgoszcz PKS – Nowa Wieś Wielka (KP-4108c) doczekał się profesjonalnych urządzeń informacyjnych – oprócz drogowskazów, przy dworcu PKS oraz przy bramie Cmentarza Bohaterów na Wzgórzu Wolności umieszczone zostały tablice z siecią szlaków.
 • 16 stycznia 2023r.- ZG PTTK zatwierdził przebieg szlaku KP-4108c
  Prezydium ZG PTTK podjęło uchwałę m.in. w sprawie przebiegu szlaku czerwonego na trasie: Bydgoszcz dw. PKS – Nowa Wieś Wielka, realizując tym samym wolę Urzędu Miasta – wspartą stanowiskiem licznej grupy aktywu turystów pieszych. Kończy się okres swoistego „dualizmu” przebiegu szlaku spowodowanego samowolą i uporem W. Jagły, prezesa OM PTTK w Bydgoszczy.
 • 20 października 2022r.- I etap Bydgoskiej Drogi św.Jakuba gotowy
  Na zaproszenie Bractwa św. Jakuba w Toruniu nasi znakarze podjęli się trudu wytyczenia w terenie szlaku pielgrzymkowego – Bydgoskiej Drogi św. Jakuba, która prowadzi od Bydgoszcz Wschód do Mogilna. Mimo późnej jesieni, udało się wytyczyć pierwszy odcinek – do Brzozy. Dokończenie prac – w 2023 roku.
 • 13 października 2022r.- ścieżka Południowe Wzgórza Bydgoszczy
  Grupa znakarska naszego Oddziału zaprojektowala i oznakowała w terenie pierwszą ścieżkę spacerową w Bydgoszczy: Wzgórze Wolności (Cmentarz Bohaterów) – ul. Kujawska – Zbożowy Rynek – ul. Wiatrakowa – Skarpa Południowa – Wzgórze Dąbrowskiego – Plac Poznański.
  Trasa nawiązuje częściowo do popularnej  przed II wojną Alei Górskiej. Spacerujący mogą podziwiać w kilku miejscach panoramy miasta a także zapoznać się z bogatymi opisami przyrody na tablicach umieszczonych podczas rewaloryzacji terenów zieleni na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego.
 • 10 lipca 2022 r. – nowy szlak WIERZCHUCINEK – BYSZEWO
  Grupa znakarska naszego Oddziału – na zlecenie gminy Koronowo – wytyczyła nowy szlak pieszy z Wierzchucinka do Byszewa. Szlak długości 6,3 km umożliwia dotarcie  z Bydgoszczy (Osowa Góra) do Byszewa – początkowo Szlakiem Pól malowanych (zielony), od Wierzchucinka – nowym szlakiem (czarny). W Byszewie węzeł ze szlakiem zielonym Wudzyn – Stronno, niestety znacznie gorzej wyznakowanym… 
 • 25 czerwca 2022 r. – odnowiony Szlak Pól Malowanych
  Znakarze naszego Oddziału „przywrócili do życia” kolejny szlak pieszy w gminie Sicienko.Szlak Pól malowanych (długość 17,4 km) startuje w Bydgoszczy na pętli autobusowej przy ul. Rekinowej (Osowa Góra) i prowadzi ok. 4 km przez Las Koronowski, później ponad 10 km drogami wśród pól malowanych do Wierzchucinka. 
 • 25 października 2021 r. – poprawiony przebieg Szlaku J. Przybory
  Korekta przebiegu szlaku na Górze Szybowników w Fordonie wymuszona została ekspansja zarośli tarniny na krawędzi wzgórza, przez co ścieżka, którą prowadził szlak, zanikła. Szlak skrócił się o 0,9 km a do punktu widokowego na Górze Szybowników prowadzi szlak dojściowy o długości 320 m.
 • 10 września 2021 r. – całkiem nowy Wierzchuciński Szlak 4 Jezior
  W uzgodnieniu z gminą Sicienko  szlak wokół jezior Wierzchucińskich od dawna niemożliwy do przebycia, został wytyczony po nowej trasie i w nowym kolorze (niebieski). Szlak zaczyna się w Wierzchucinku, kończy w Drzewianowie. Długość szlaku: 10,5 km
 •  20 sierpnia 2021r. – szlak im. T. Dolczewskiego odnowiony
  W ubiegłym roku byliśmy zmuszeni zmienić  przebieg szlaku im. Tadeusza Dolczewskiego (Solec Kujawski PKP –  Przyłubie PKS). W tym roku z dotacji Urzędu Miasta Solec Kujawski odnowiliśmy szlak na całej długości a w Przyłubiu stanęła tablica z siecią szlaków i drogowskaz.
 • 15 lipca 2021 r. – współpraca z gminą Sicienko i odnowione szlaki
  Wiosną br. uzgodniliśmy z gminą Sicienko zasady współpracy w celu uporządkowania i odnowienia sieci szlaków gminy. Pierwsze efekty widać już w terenie – odnowiony został (wraz ze znaczącą korektą przebiegu) Szlak Umocnień Przedmościa Bydgoskiego (Tryszczyn klasztor – Zielonczyn PKP). 
 • 6 listopada 2020 r. – węzeł przy pomniku ofiar II wojny światowej
  Przy wydatnej pomocy Nadleśnictwa Bydgoszcz (podziękowania szczególnie dla Pana Jarosława Chląd), przy pomniku na terenie leśnictwa Bielice, gdzie krzyżują się 4 szlaki piesze, umieszczone zostały drogowskazy.
 • 16 września 2020 r. – tablice z siecią szlaków
  Oznakowanie szlaków pieszych w Puszczy Bydgoskiej jest – za sprawą naszej Grupy Znakarskiejwzorcowe! Dobra współpraca z Wójtem gminy Nowa Wieś Wielka oraz Nadleśnictwami Bydgoszcz i Solec Kujawski zaowocowały pojawieniem się w ostatnich 2 latach licznych drogowskazów i tablic z siecią szlaków w punktach węzłowych szlaków puszczańskich. Ostatnim – a długo oczekiwanym nabytkiem – jest tablica (wkrótce też drogowskazy) w węźle 4 szlaków przy Pomniku Pomordowanych w lesie przy Al. Jana Pawła II.
 • 22 lipca 2020 r. – zmiana przebiegu szlaku im. T. Dolczewskiego
  Z powodu likwidacji przejazdu kolejowego w ciągu ulicy M. Kopernika w Solcu Kujawskim, zaistniała pilna konieczność przełożenia odcinka szlaku im. Tadeusza Dolczewskiego (Solec Kujawski PKP – Przyłubie PKS).  Na zlecenie burmistrza Solca Kujawskiego, Pani Teresy Substyk, zadanie wykonał zespół znakarski naszego Oddziału.
  Aktualnie szlak ma długość 18,1 km. Stary przebieg liczył 15,8 km.
 • 15 listopada 2019 r. – nowy Szlak do 18 południka
  W Nowej Wsi Wielkiej otwarty został nowy szlak pieszy wytyczony przez zespół znakarski naszego Oddziału. Szlak do 18 południka, wyznakowany w kolorze czarnym, prowadzi od węzła szlaków w Nowej Wsi Wielkiej do punktu przecięcia współrzędnych geograficznych 18°E # 53°N koło Nowego Smolna. Długość szlaku = 10,2 km. W pobliżu Kolankowa drogowskaz kieruje do odległego o 400 m od szlaku Ośrodka Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin, gdzie można podziwiać piękny krucyfiks poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II.
 • 1 sierpnia 2019 r. – odnowione  szlaki Puszczy Bydgoskiej
  Dzięki osobistemu zaangażowaniu wójta Nowej Wsi Wielkiej, Pana Wojciecha Oskwarka, korzystając ze wsparcia finansowego gminy, nasza Grupa znakarska dokończyła dzieła odnowy szlaków pieszych Puszczy Bydgoskiej.
  WSZYSTKIE szlaki puszczy zostały odnowione w ostatnich 3 latach. Dodatkowo – na niespotykaną skalę – szlaki te zostały zaopatrzone w urządzenia informacyjne (tablice z siecią i drogowskazy).
  Wprowadzono kilka korekt przebiegu (szczególnie szlak czarny Bydgoszcz – Solec Kujawski  w rejonie przejścia przez DK 10). Zmiany zostaną wkrótce naniesione na mapach wirtualneszlaki.pl

   • 6 października 2018 r. – otwarcie szlaku im. bł. Czesława Jóźwiaka
    Uroczyste otwarcie szlaku im. błogosławionego Czesława Jóźwiaka zakończyło duży projekt w obrębie Puszczy Bydgoskiej. Z inicjatywy naszego Oddziału i wójta Nowej Wsi Wielkiej, Pana Wojciecha Oskwarka, wytyczyliśmy nowy szlak Brzoza – Łażyn – Nowa Wieś Wielka, dł. 16,9 km.
    Dodatkowo odnowione zostały odcinki szlaków:
    – KP-4108c z Nowej Wsi Wielkiej do okolice Emilianowa (10 km);
    – KP-4106s z Solca Kuj. do  szlaku żółtego k. Brzozy ( 19,5 km);
    – KP-4112y z Gniewkowa do Osieka Wlk. (15,8 km)- dotacja U. Marsz.
    Na szlakach stanęło 6 tablic z siecią szlaków oraz ponad 50 drogowskazów. Drogowskazy w 2/3 ufundowane zostały przez Nadleśnictwa Bydgoszcz i Solec Kujawski.
    Zobacz film z tego wydarzenia: https://youtu.be/TXsjFBT_CtU
   • 2 września 2018 r. – wykonane prace znakarskie na Krajnie
    Po 18 latach posuchy przyszedł czas na południową Krajnę (Więcbork i okolice). Z racji braku oddziałów PTTK na tym obszarze, administratorem szlaków jest nasz Oddział. Niestety, gospodarze terenu kilkakrotnie zbyli milczeniem nasze próby pozyskania środków na remont coraz bardziej zanikających szlaków. Dopiero dotacja ZG PTTK umożliwiła odnowienie 3 szlaków wychodzących z Więcborka:
    – KP-4024n (Więcbork – Witosław 22,3 km) /zmiany przebiegu nad Jeziorem Więcborskim/;
    – KP-4025z (Więcbork – Zabartowo 11,2 km) /w 70% nowy przebieg na skutek grodzenia prywatnych terenów/;
    – KP-4026s (Więcbork – Zabartowo 18,7 km) /zmiana przebiegu k. Pęperzyna/.
    Burmistrz Więcborka zrefundował wykonanie 3 tablic z siecią szlaków oraz 10 drogowskazów w: Więcborku, Zabartowie i Sypniewie.
   • 15 września 2017 r. – szlak „Zielonej Strugi” wreszcie czytelny
    Zakończyliśmy zaplanowane w tym roku prace znakarskie na szlakach pieszych.
    1. Jako poważny sukces należy traktować odnowienie (?) całego szlaku „Zielonej Strugi”, który – jak można wnioskować z zachowanych oznakowań – nie był nigdy prawidłowo oznakowany w terenie!
    Szlak Rojewo-Przyłubie PKP liczy 35,2 km (nie 31,0 km, jak było dotąd w ewidencji szlaków)
    2. Ważnym dla naszego Oddziału (a szczególnie dla Klubu „Horyzont”)
    jest odnowiony szlak im. Tadeusza Dolczewskiego:
    Solec Kujawski PKP – Przyłubie PKS, dł. 15,2 km.
    Patron szlaku był znanym w województwie działaczem PTTK, wieloletnim prezesem OM PTTK w Bydgoszczy.
    3. Przed siedzibą nadleśnictwa w Solcu Kujawskim stanęła tablica z siecią szlaków pieszych wraz z notką biograficzną Jerzego Szafkowskiego, patrona szlaku Przyłubie PKP – Solec Kujawski.
     lipiec 2017 r. – gdzie malujemy w tym roku?
    W tym roku nasza grupa znakarska kontynuuje odnawianie szlaków Puszczy Bydgoskiej:
    – Szlak „Zielonej Strugi” (czerwony)  Przyłubie PKP – Rojewo
    – Szlak im. T. Dolczewskiego (zielony)  Solec Kuj. PKP – Przyłubie PKS
    – Szlak Puszczański (żółty)   Bydgoszcz – Chrośna 
    – Odnowione będą też odcinki szlaków Nadnoteckiego (do Lisiego Ogona) oraz Dolnej Wisły (Strzelce Grn. – Grabowo)
     
   • 3 kwietnia 2017r. – nowi znakarze
    Znana i ceniona w całym kraju z powodu wysokiej jakości prac na szlakach pieszych GRUPA ZNAKARSKA przy naszym Oddziale powiększyła się o 2 znakarzy.
    Po egzaminie przed KTP PTTK w Łodzi, uprawnienia znakarskie uzyskali Koledzy: Marek Lubiszewski i Łukasz Wojtecki.