2019-08_XV lat „Horyzontu”

15 lat minęło jak jeden dzień! Jubileusz Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego był podzielony na dwa etapy – rajd oraz część oficjalną w Rudach.
Najpierw o samym rajdzie. Na stacji PKP Przyłubie zebrała się grupa kilkunastu turystów. Już na starcie czekali na nas przedstawiciele Nadleśnictwa Cierpiszewo, którzy zapewnili piechurom słodki poczęstunek. Trasa rajdu wiodła czarnym szlakiem im. Jerzego Szafkowskiego. Było bardzo gorąco, dlatego staraliśmy się nie forsować tempa. Jeden z postojów urządziliśmy przy kamieniu upamiętniającym patrona szlaku. Niewiele dalej znajduje się pamiątka z dwudziestolecia międzywojennego – pozostałość dwutorowej strzelnicy Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Ostatnie kilometry wiodły nas leśnymi drogami prosto do Rud. Wędrowanie zakończyliśmy przy wiacie dla turystów.
Okazało się, że nie przybyliśmy tam pierwsi! Czekał już na nas p. Jakub Siedlecki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski, który przygotował dla piechurów pyszną grochówkę. Ponadto zostało rozpalone ognisko, przy którym piekły się już kiełbaski. A to był dopiero początek czekających nas smakołyków! Panie: Bogusława, Irena i Ewa upiekły pyszne ciasto. Ponadto grupa o nazwie „Super Babki” przygotowała jubileuszowy tort. Część oficjalną rozpoczął kol. Łukasz Wojtecki, który przywitał zgromadzonych piechurów oraz przybyłych gości. Następnie kol. Krzysztof Skorupka przedstawił w skrócie historię klubu. W dalszej kolejności pan Nadleśniczy zaprezentował prelekcję ekologiczną.
Nadszedł czas na podziękowania. Jubileuszowe dyplomy XV-lecia Horyzontu otrzymali przedstawiciele Nadleśnictwa Solec Kujawski, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz osoby wspierające w różny sposób naszą działalność. Odczytano także list gratulacyjny wręczony dzień wcześniej prezesowi K.T.P. „Horyzont” przez burmistrz Solca Kujawskiego – p. Teresę Substyk. Następnie głos zabrał kol. Artur Gutowski – prezes Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, który wręczył oddziałowe dyplomy Ewelinie oraz Łukaszowi Wojteckim.
Po zakończeniu części oficjalnej zorganizowano konkurs wiedzy o historii klubu i Puszczy Bydgoskiej. Nagrody do konkursu ufundowali: Urząd Miejski w Solcu Kujawskim, Nadleśnictwo Solec Kujawski i Nadleśnictwo Cierpiszewo.
Klub Turystów Pieszych „Horyzont” serdecznie dziękuje wszystkim piechurom, którzy uczestniczyli w jubileuszowym rajdzie oraz w części oficjalnej. Dziękujemy wszystkim instytucjom oraz osobom, które wspierają naszą działalność. Tradycyjnie – do zobaczenia na szlaku!