XIII Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”_2023-04

Dnia 15 kwietnia br. odbyła się XIII edycja Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”. Rajd organizowany przez Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego, co roku przyciąga miłośników pieszych wędrówek po Puszczy Bydgoskiej. Start tegorocznego rajdu miał miejsce w Toruniu, na terenie rezerwatu przyrody „Kępa Bazarowa”. Z umieszczonej nad Wisłą platformy widokowej, rozpościera się idealny widok na toruńską starówkę. Kolejną atrakcją na trasie rajdu były ruiny Zamku Dybowskiego. Historia budowli sięga XV wieku, i jest związana z konfliktem polsko-krzyżackim. Około dwóch kilometrów dalej na uczestników czekał następny ciekawy obiekt, a mianowicie Fort X Twierdzy Toruń – Bateria Nadbrzeżna. Budowla postawiona pod koniec XIX wieku miała za zadanie kontrolę doliny Wisły oraz linii kolejowej biegnącej z Torunia do Bydgoszczy. W tegorocznej edycji rajdu na pewno przydały się parasole oraz peleryny przeciwdeszczowe. Deszcz towarzyszył piechurom przez sporą część wędrówki. Jeden z postojów urządzono przy pomennonickim kościele z 1890 roku, znajdującym się Małej Nieszawce. Od tego momentu warunki pogodowe uległy poprawie, przynajmniej na jakiś czas… Na stacji PKP Cierpice Kąkol do turystów dołączyli miłośnicy pieszych wędrówek z Gniewkowa. W tym miejscu liczba uczestników rajdu wzrosła do 40. Już połączone grupy wybrały się nad Zieloną Strugę. Zwłaszcza w okolicach Leśnictwa Zielona puszczańska rzeczka wygląda uroczo. Piechurzy skorzystali nadarzającej się okazji i wykonali w tym miejscu wiele zdjęć na pamiątkę. Następnie turyści maszerowali szlakiem Zielonej Strugi na terenie Leśnictwa Niedźwiadki i dalej do Leśnictwa Podlesie. Zakończenie rajdu odbyło się przy Leśniczówce Podlesie, gdzie wszyscy piechurzy mogli liczyć na przepyszny posiłek! Po konsumpcji wręczono podziękowania dla osób i instytucji, które wsparły organizację rajdu oraz oczywiście dla dzielnych uczestników. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły organizację XIII Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Gniewkowie, Nadleśnictwu Gniewkowo, Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie, Szkole Podstawowej nr 2 w Gniewkowie, Kołu Gospodyń Wiejskich z Suchatówki. Dziękujemy za pomoc niezawodnemu przyjacielowi naszego Klubu – koledze Januszowi Bożko. Dziękujemy p. Mariuszowi Kwiatkowskiemu, soleckiej radnej Grażynie Bieniek, Urzędowi Miejskiemu w Solcu Kujawskim a także p. Mariuszowi Marcowi.