Ku dwóm źródliskom…

Dnia 14 stycznia br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd do źródlisk, znajdujących się w Puszczy Bydgoskiej. Zbiórka uczestników miała miejsce przy soleckim dworcu PKP. Stamtąd ponad dwudziestoosobowa grupa piechurów ruszyła w kierunku Drogi Krajowej nr 10. Po jej przekroczeniu turyści udali się w stronę Rud. W pobliżu Leśnictwa Miejskiego jest postawiona obszerna, zadaszona wiata. W tym miejscu uczestnicy wędrówki zorganizowali pierwszy postój. Chociaż bardziej znane są źródliska położone bliżej Rud, to piechurzy pomaszerowali najpierw w kierunku Wypalenisk. Tam w pobliżu szlaku „Miejskiego”, znajdują się, leżące trochę na uboczu, ale równie urocze źródliska. Korzystając z bardzo sprzyjających warunków pogodowych, turyści obejrzeli bardzo dokładnie ten niezwykle urzekający fragment Puszczy Bydgoskiej. Dalsza wędrówka szlakiem „Miejskim” oraz żółtym szlakiem „Puszczańskim”, wiodła do źródlisk położonych bliżej Rud. W 2012 roku otwarto w tym miejscu ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną „Ku źródliskom”, będącą owocem współpracy Nadleśnictwa Solec Kujawski i Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego. Od niedawna ścieżka ma nowe, czytelne oznakowanie i trochę inny przebieg. Można dzięki temu spojrzeć na źródliska z nieco szerszej perspektywy. W drogę powrotną w kierunku Solca Kujawskiego piechurzy udali się korzystając z niebieskiego szlaku „Świadkowie historii”. Rajd zakończono przy soleckim dworcu PKP, zamykając tym samym pętlę, które liczyła łącznie około 17 kilometrów.