2018-03_”Horyzont” poszedł do Gniewkowa

Rajd z Cierpic do Gniewkowa. W dniu 11 marca br. KTP „Horyzont” zorganizował rajd z Cierpic do Gniewkowa. Wędrówka była okazją do sprawdzenia fragmentu trasy VIII Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”, który zaplanowano na dzień 21 kwietnia br. Start rajdu miał miejsce na stacji PKP Cierpice Kąkol. Stamtąd turyści wyruszyli na trasę, korzystając z czerwonego szlaku Zielonej Strugi. Trzeba dodać, że po odnowieniu, poruszanie się tym szlakiem nareszcie nie sprawia już trudności. Całkiem spory kawałek prowadził wzdłuż Zielonej Strugi. Wartki nurt i ustępujący lód sprawił, iż rzeczka wyglądała jakby budziła się z zimowego snu.
Pierwszy postój urządzono w pobliżu leśniczówki Zielona. Znajduje się tam miejsce przygotowane odpoczynek dla turystów. Dalsza droga prowadziła w stronę Glinna Wielkiego. W tej części trasy piechurzy na moment zatrzymali się przy pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej. Zaraz za Glinnem Wielkim osiągnięto żółty szlak Puszczański, z którego przyszło korzystać przez sporą część wędrówki. Trzeba jednak przyznać, że od tego momentu oznakowanie było szczątkowe, nieliczne znaki były słabo widoczne, niemniej potwierdzały słuszność obranej drogi.
Pod koniec marszu piechurzy minęli Górę Toruńską, jedno z najwyższych wzniesień w Puszczy Bydgoskiej. Stamtąd było już niedaleko do osady Dąblin i do samego Gniewkowa. W Gniewkowie zobaczono m.in. pomnik powstańca wielkopolskiego oraz pomnik księcia Władysława Białego. Wędrówkę zakończono na dworcu PKP.
Łukasz Wojtecki.