Rajd „Ku dwóm źródliskom”

Dnia 26 listopada br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd do źródlisk zlokalizowanych na terenie Puszczy Bydgoskiej. Start wędrówki miał miejsce przy soleckim dworcu PKP. Stamtąd blisko dwudziestoosobowa grupa udała się w kierunku Rud. Przy wiacie dla turystów, zlokalizowanej na terenie Leśnictwa Miejskiego nastąpiło spotkanie z resztą uczestników wędrówki. W ten sposób grupa wzrosła do ponad trzydziestu piechurów. W pierwszej kolejności turyści udali się do źródlisk położonych w okolicach Wypalenisk. Niestety ten cenny i malowniczy obszar puszczańskiego krajobrazu jest zagrożony zniszczeniem, w związku z budową drogi ekspresowej S 10. Dalszą część rajdu piechurzy kontynuowali korzystając ze „Szlaku Miejskiego” oraz żółtego szlaku „Puszczańskiego” im. Janusza Umińskiego. W pobliżu Rud grupa udała się w stronę ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Ku źródliskom”. Ścieżka ta, została oddana do użytku w 2012 roku w ramach projektu zrealizowanego przy współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego oraz Nadleśnictwa Solec Kujawski. W 2022 roku ścieżka doczekała się – dzięki znakarzom naszego Oddziału – nowego oznakowania Puszczańskie źródliska urzekają o każdej porze roku. Niektórzy uczestnicy rajdu zobaczyli te miejsca po raz pierwszy, natomiast wszyscy wyrazili nadzieję, że jeszcze będzie można zobaczyć je w przyszłości.