Rajd do Ostromecka

Dnia 23 lipca br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” zorganizował rajd do Ostromecka. To już jedenasta odsłona corocznej wakacyjnej wędrówki, której głównym celem jest tamtejszy Zespół Pałacowo-Parkowy. Tym razem na starcie zgromadziło się osiemnastu turystów z Solca Kujawskiego i Bydgoszczy a wśród nich miłośnicy wędrówek z klubu TWAT. Jak zwykle zbiórka miała miejsce przy stanicy WOPR „Salina”. Od razu wzrok piechurów przykuł prom „Flisak”, który dzień wcześniej przybił do soleckiego brzegu. Póki co jeszcze nie można było skorzystać z usług promu. Przeprawę przez Wisłę zapewnili turystom ratownicy z soleckiego WOPR-u. Już po przybyciu na drugi brzeg okazało się, że czeka tam na nas jeszcze jeden piechur. Wspólna wędrówka rozpoczęła się przy bardzo ładnej, słonecznej pogodzie. Pierwsze kilometry to krajobraz w którym nie brakowało pól, łąk oraz terenów nad samą Wisłą. Po wkroczeniu na czarny szlak im. Prof. Krystyny Wyrostkiewicz, zaczęła się wędrówka przez las. Wkrótce zaczęło padać. Deszcz nie był jednak zbyt intensywny. Całe szczęście im bliżej było celu wyprawy, tym opady stawały się coraz mniejsze aż wreszcie ustały. Po dotarciu do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku urządzono najdłuższy postój. W tym czasie uczestnicy rajdu mieli do wyboru: zwiedzenie starszego – XVIII wiecznego pałacu, w którym można zwiedzić kolekcję pianin i fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, skorzystanie z restauracji znajdującej się w Pałacu Nowym, lub odpoczynek w pałacowym parku. W powrotną drogę piechurzy wyruszyli w nieco pomniejszonym składzie – kilka osób postanowiło udać się z Ostromecka do Bydgoszczy. Pozostali kontynuowali wędrówkę czarnym szlakiem. Bardzo szybko osiągnięto Czarnowo. Tutaj pozostał ostatni rajdowy akcent, czyli ponowna przeprawa łódką do Solca Kujawskiego. W sumie uczestnicy rajdu pokonali ok. 25 kilometrów. Dziękujemy wszystkim za wspólną wędrówkę.