Rajd do Łażyna_2022-09-17

W sobotę 17 września br. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont” zorganizowali rajd pieszy do Łażyna. Celem wędrówki było upamiętnienie Czesława Jóźwiaka – wychowanka salezjańskiego, członka tzw. Poznańskiej Piątki, który w 1999 roku został ogłoszony błogosławionym. Start rajdu odbył się przy soleckim Punkcie Obsługi Podróżnych. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali do Puszczy Bydgoskiej. Od osady Rudy piechurzy korzystali z czarnego szlaku pieszego im. Macieja Wdowickiego. Po kilku kilometrach turyści dotarli do rezerwatu przyrody „Łażyn”, w którym można zobaczyć stary drzewostan sosnowy. Wkrótce piechurzy osiągnęli miejsce, w którym niegdyś znajdowała się wieś Łażyn. Obecnie w tym miejscu znajduje się las. Wśród nielicznych pamiątek po dawnej wsi są niewielkie fragmenty budynków oraz drzewa i krzewy sugerujące istnienie zabudowań gospodarczych. Punktem kulminacyjnym rajdu było zapalenie znicza przy kamieniu z płytą pamiątkową, upamiętniającym bł. Czesława Jóźwiaka. Warto dodać, że Czesław Jóźwiak urodził się w Łażynie 7 września 1919 roku, natomiast 20 września został ochrzczony przez ks. Jana Kleina w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim. Droga powrotna do Solca przebiegała piechurom w słonecznej aurze. Łącznie piechurzy pokonali ponad 20 kilometrów.