2022-04-23_na Szlaku im. Jeremiego Przybory

Dnia 23 kwietnia br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd szlakiem im. Jeremiego Przybory w Bydgoszczy. Patron szlaku – legendarny spiker i współtwórca (razem z Jerzym Wasowskim) Kabaretu Starszych Panów, przez pewien czas pracował w bydgoskiej Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. Piechurzy rozpoczęli rajd na stacji PKP Bydgoszcz Leśna, natomiast szlak ma swój początek w Myślęcinku. Tam też doszło do sympatycznego, przypadkowego spotkania z turystkami z soleckiego Klubu Turystów Rowerowych „Torpedo”. Pierwszym interesującym miejscem na trasie, było wzniesienie o nazwie Zamczysko, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodziska. Rozpościera się stamtąd widok na Bydgoszcz. Szlak im. Jeremiego Przybory prowadzi głównie przez tereny leśne, na niektórych odcinkach dość często odwiedzanych przez miłośników turystyki pieszej oraz rowerowej. Najważniejszym punktem podczas wędrówki była Dolina Śmierci, czyli miejsce upamiętniające niemiecką zbrodnię z okresu II wojny światowej. Od października do listopada 1939 roku, wymordowano tam około 1200 Polaków i Żydów. Na pomniku umieszczonym ku czci zamordowanych, znajduje się między innymi tabliczka upamiętniająca Floriana Rakowskiego – przedwojennego soleckiego nauczyciela. Po chwili zadumy, uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Okolica usiana pagórkami przypomina wielu bieszczadzkie połoniny. Niektóre fragmenty szlaku były dość wymagające, niemniej widoki wynagradzały wszystkie trudności. Zakończenie szlaku ma miejsce przy pętli autobusowej na osiedlu Mariampol. Łącznie turyści pokonali ok. 18 kilometrów.