Świadkowie historii – 18-01-2020

W sobotę 18 stycznia br. odbył się rajd pieszy pn. „Świadkowie historii”. Organizatorami wędrówki byli: Klub Turystów Pieszych „Horyzont” oraz Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim. Wędrówka stanowiła jeden z punktów obchodzonego przez Solec jubileuszu setnej rocznicy powrotu miasta do Polski. Zbiórka uczestników miała miejsce przy soleckim dworcu PKP. Tam też przedstawiciele miejscowych władz wręczyli wszystkim turystom pamiątkowe znaczki oraz upominki. Na starcie rajdu zgromadziło się ponad czterdziestu piechurów z Solca Kujawskiego, Przyłubia, Bydgoszczy, Włocławka oraz Nakła nad Notecią. Punktualnie o godz. 10:15 autobus wypełniony turystami odjechał do miejscowości Chrośna. Tam rozpoczęła się wędrówka…
Pierwsze kilometry prowadziły piechurów prosto na Łąki Studzienieckie. I tutaj niespodzianka! Turyści mogli zobaczyć oraz posłuchać żurawi. Wkrótce oczom uczestników rajdu ukazał się stary drzewostan sosnowy, pamiętający czasy I Rzeczpospolitej. To prawdziwy świadek historii. Ciekawostek związanych z Łąkami Studzienieckimi jest zresztą więcej. Jak głosi miejscowa legenda, kiedyś w okolicy znajdowała się tzw. „Święta studnia”, której głębokości nie można było w żaden sposób zmierzyć. Z czasem studnia zarosła, ale są podobno tacy, którzy wiedzą gdzie się znajdowała…
W trakcie dalszej wędrówki piechurzy minęli tzw. „Szwedzką Górę”, gdzie według tradycji, w czasach „Potopu” znajdował się posterunek wojsk szwedzkich kontrolujących przebiegający w pobliżu szlak handlowy. Kilka kilometrów dalej uczestnicy rajdu mogli odpocząć na polanie o nazwie „Ułanka”. Co ciekawe, jeszcze sto lat temu mieściła się tam niewielka osada o nazwie Trzcianka, a później ośrodek jeździecki – stąd pochodzi nazwa polany. Nie minęło wiele czasu a już cała grupa zameldowała się w Solcu. Meta wędrówki znajdowała się w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła. Tam w myśl zasady: „Coś dla ciała, coś dla ducha”, najpierw dyrektor placówki p. Rafał Kubiak zaprosił turystów na gorącą grochówkę, a następnie do odwiedzenia wystawy stałej oraz nowej – czasowej pt. Pozdrowienia z Solca. Solec Kujawski na starych pocztówkach.
Dziękuję turystom za wspólną wędrówkę i tradycyjnie do zobaczenia na szlaku! Osobne podziękowania należą się Nadleśnictwu Solec Kujawski za pomoc w organizacji rajdu, oraz dla Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim za upominki dla wszystkich uczestników!