Oddziałowa wycieczka na Wybrzeże – relacja

20 stycznia br. wycieczkę na wybrzeże rozpoczęliśmy nad wodami Zatoki Puckiej, na Cyplu Rewskim, w miejscowości Rewa. Silny i zimny wiatr od morza sprawił, że temperatura – 5ºC wydawała się znacznie niższa. Krótki spacer po cyplu zakończyliśmy odwiedzeniem Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Aleję utworzono w 2012 roku , a pierwszą tablicę poświęcono generałowi Józefowi Hallerowi – dowódcy „ Błękitnej Armii”. To on dokonał zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim ( 10. 02. 1920 r.). →ZOBACZ FOTO Następnym punktem wycieczki był Port Wojenny na Oksywiu i cmentarz ludzi morza z kościołem, w którego mury wpuszczone są tablice upamiętniające zatopione w walce podczas II wojny światowej okręty polskie. Są to tak zwane Imiona Chwały Polskiej Marynarki Wojennej.
Następnie zwiedziliśmy Starówkę i udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek muzeum to olbrzymia konstrukcja, której niewielka tylko część wystaje ponad powierzchnię ziemi. Wystawa stała muzeum opowiada o przyczynach wojny, jej przebiegu oraz konsekwencjach.
Zwiedzający może rozszerzyć swą wiedzę o przebiegu tego konfliktu na innych , pozaeuropejskich teatrach wojny ( Azja , Oceania , Afryka). Cała wystawa wywiera wrażenie przygnębiające . Jak pisał Burke „wystarczy żeby dobrzy ludzie nic nie robili a zło zatryumfuje”. I tak niestety się stało .